Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 19 år sedan
Medlem
68

Avdrag för förlust i nystartad verksamhet


Min lilla enskilda firma som jag driver vid sidan om studierna gick första året med förlust varför jag planerar att utnyttja möjligheten till avdrag för förlust i nystartad verksamhet. Skattetekniskt skulle det vara en fördel för mig att bara göra avdrag för en del av förlusten i år och resterande del (plus eventuell förlust nästa år) i nästa deklaration.

Är detta tillåtet, eller förfaller avdragsrätten om man inte utnyttjar den direkt?



Illustrativt exempel:

Förlust 2006: 30000 kr

Avdrag i deklarationen 2007 (inkomståret 2006): 15000 kr



Hypotetisk förlust 2007: 5000 kr

Får jag nu i deklarationen 2008 dra av 20000 kr, eller bara de 5000 kr jag går i förlust med 2007, trots att jag har 15000 från förlusten 2006 som jag inte gjort avdrag för?



/Konrad
Engagerad medlem
488
1
Nu har jag inte läst på, men jag tror du kan göra så. Kolla med Skatteverket.
Medlem
68
Bokföringsteknisk följdfråga:

Ska det bokföras någonstans när man utnyttjar detta avdrag? Man borde ju göra detta då det avdrag man gör inte får användas för att kvitta vinster i framtiden.



/Konrad
Medlem
68
Hade idag tid och möjlighet att ringa skatteverket och fick svar på båda mina frågor som jag nu delar med mig av så att andra här på forumet kan ha glädje av kunskapen:



1. I mitt illustrativa exempel ovan är det helt OK att år 2 dra av 20000 kr för förlust i nystartad verksamhet.



2. Detta är en rent skatteteknisk sak och ska därför inte föras in i bokföringen. Man måste dock hålla koll på hur stort avdrag man gjort i och med att man inte kan kvitta framtida vinst mot förlust som man gjort avdrag för på detta sätt.



/Konrad
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.