Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 19 år sedan
Nykomling
1

Enskild Firma - Frågor


Hej



Har tänkt att registrera enskild firma, ansöka om FA-Skatt samt registrering till moms hos Skatteverket vid sidan av studierna och annat jobb.

Sitter och tittar på foretagsregistrering.se och undrar några saker.





Moms:



"Beräknad årlig momspliktig försäljning inklusive export och försäljning inom EG"



Tycker det är oklart vad detta betyder? Så uppskattar om någon kan förklara bättre än vad som stod på hemsidan.





Preliminär skatt:



Jag har inte en aning om hur många jobb jag kommer att ta emot. Blir kanske högst några st på ett år. Kan jag då sätta nettointäkt till 0? Eftersom jag inte kommer att få jobb varje månad.



Utgående- och Ingående moms har jag inte heller någon aning om vad det kan tänkas bli. Så hur ska jag gå tillväga där?



Tack.
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.