Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 17 år sedan

Minskar avbetalning av lån resultatet?



Scenario:  Hyresfastighet med lån. Huvudinkomst från konsultverksamhet. Enskild firma.

Kan överskott från konsultverksamheten går till att betala av lån på fastigheten och på så sätt minska resultatet för året?

Tanken är alltså att betala så mycket lån att resultatet inte uppgår till en sådan nivå att statlig skatt måste betalas. Blev lite osäker på detta då jag funderar på att investera i fastigheter. Tanken är ju att använda överskottet till nya investeringar och samtidigt betala av på fastigheten i en högre grad.

Är jag ute och cyklar eller är jag på rätt spår?

Tacksam för hjälp!

Mvh Gustav
Toppskribent
2066
22
Amorteringen på lånet är ingen kostnad för företaget och minskar därmed inte resultatet. Räntorna du betalar på lånet blir dock en kostnad för företaget.
Med vänliga hälsningar,
Jonathan
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.