Ordet affärsidé är laddat och väcker känslor. En bra affärsidé är bra att ha men långt ifrån allt som behövs för att starta eget och lyckas med företaget. Här ska vi dock börja med det grundläggande - idén som ligger som grund till företaget. Affärsidén, eller företagsidén.
För framgångsrikt entreprenörskap behövs framförallt en stark vilja att lyckas där själva genomförandet är avgörande. Att ha en bra idé att luta sig mot är så klart ändå till en stor fördel och nu ska vi gå igenom några olika sätt hur du kan stimulera din kreativitet och förhoppningsvis ska det hjälpa dig en bit på vägen till att komma på din helt egna affärsmöjlighet. Har du redan en affärsidé klar så kanske dessa rader kan hjälpa dig att förädla den till något ännu bättre.
En unik eller kopierad affärsidé?
En affärsidé behöver inte vara unik. Det är mycket viktigare att DU brinner för den och tror på det du gör. Många gånger är det till och med tvärtom. En unik affärsidé är ju inte tidigare testad. Funkar den över huvud taget?
Om du i stället glömmer ordet unik och fokuserar på vad du tycker om att göra så har du mycket större chans att lyckas. Forskning visar att 9 av 10 startförsök är imitationer av redan befintliga affärsidéer. Överlevnadsgraden är lika för båda, men det tar längre tid att skapa intäkter för innovationer. (Källa: Forum för företagsforskning)
Vad är du bra på och vad tycker du om att göra?
Ofta tycks dessa saker gå hand i hand. Dessa färdigheter eller talanger kan vara ett område där du snabbare kan starta eget inom. Du har redan kunskap. Många starta eget inom just det området de jobbar inom eller en hobby som de gillar att hålla på med.
Som jag skrev tidigare så är det mycket viktigare att brinna för sin affärsidé än att den är unik. Om du verkligen brinner för den så finns det inte mycket som kan hindra dig!
Jag tror inte heller på att få en affärsidé serverad av någon annan. ”Själen” i idén finns i den som kommit på den. Därför är det heller ingen risk att berätta om den för andra. Det kan i stället hjälpa till att utveckla den. Om den ifrågasätts kan det få dig att tänka om eller komma på ännu bättre idéer.
Blir du ifrågasatt så lär du dig att försvara din affärsidé vilket får dig att tro på den ännu mer. För du kommer att bli ifrågasatt, var beredd på det. Försök att inte ta det personligt utan se i stället på det som ett sätt att utveckla din idé genom feedback från andra. Det kan till och med bli så att du märker att den inte var så bra som du inledningsvis tyckte. Det kan kännas tungt men samtidigt så slipper du lägga mer tid på en affärsidé som du kanske får ännu större motgångar med längre fram.
Titta dig omkring – kan du förbättra någon annans affärsidé?
Ett annat sätt att komma på en affärsidé är att leta upp en tjänst eller produkt som du tycker är spännande men som du tror att du skulle kunna göra eller utföra ännu bättre. Vad du än gör och vad du än är, försök att ständigt tänka – vad kan förbättras? Att utveckla och förbättra en redan fungerande affärsidé är kanske det enklaste och säkraste sättet att lyckas. Som jag skrev inledningsvis så vet du ju redan att det funkar.
Var ständigt vaksam och var beredd när den dyker upp
Om du är beredd på att hitta en affärsidé så kommer den att dyka upp. Om du inte är beredd så spelar det ingen roll om självaste Richard Branson eller Donald Trump delar med sig av en affärsidé – du kommer ändå inte att se den. Så gör dig förberedd genom att läsa och göra saker som ökar din kreativitet. Öva upp dig på färdigheter du kan tänkas behöva när du väl ska starta igång ditt företag. Om du förbereder dig så kommer din affärsidé kanske snabbare än du kan ana. Medans om du sitter och väntar och inget gör så kommer den troligtvis aldrig.
Se även: Vad är en affärsidé? Plus exempel
När du reser
Är du på resande fot så kan det ofta dyka upp nya idéer, om man är vaksam. Om du är utomlands så finns där säkert en uppsjö av produkter eller tjänster som inte finns i Sverige. Går det att ta hem dem eller låna deras koncept? Vill de expandera och söker någon som kan sköta försäljningen i andra länder? Fråga dem!
Internet är fullt av affärsidéer
När du är ute och surfar på nätet så gäller samma sak. Försök att hitta en sajt med en tjänst som inte finns i Sverige eller som redan finns men som du kan förbättra eller använda delar av. Tradera är ett bra exempel där de tog en redan väl fungerande affärsidé (Ebay) och startade den i Sverige. De sålde senare Tradera till Ebay för runt 400 miljoner kronor. Detta är inget ovanligt exempel även om summan är ovanligt hög.
Några avslutande ord om att komma på en affärside
Jag vill avsluta med att säga att om du någon gång tänker tanken att ”denna affärsidé kommer från mig så den kan nog inte funka” eller ”någon annan har säkert redan gjort det”, ta genast bort den tanken. Många tänker nämligen så och därför är risken liten att någon ska ha gjort just det du tänker!
Lycka till och dela gärna med dig av dina affärsidéer och tankar på forumet!
Så jag tror du tänker rätt i att börja nischat och använda ex sociala medier som marknadsstrategi med snabb och smidig frakt till dörren, kanske med månads- eller kvartalsprenumeration, för att sedan växa med nya produkter. Se mer...
Om jag ex vis bara skulle designa och sälja badhanddukar tänker jag att varför skulle folk göra sig besväret att söka upp ett företag som endast säljer en produkt? Går inte trenden mot att kunderna vill göra alla sina inköp på ett och samma ställe, ex vis större varuhus och kedjor samt jättarna inom internetförsäljning (tänker bla på Hemtex, Åhlens, Zalando osv som skulle vara konkurrenter).
Samtidigt får jag känslan att det är lättare att bygga ett starkt varumärke med en produkt och en annorlunda marknadsföring och sedan utöka (som ex vis Happy Socks har gjort, nu säljer de ju även underkläder).
Vad är din syn på detta?
Tacksam för svar!
Mvh Mikaela Se mer...
Ordet affärsidé tolkas väldigt ofta som "en första idéansats om VAD FÖR SLAGS verksamhet man skulle kunna bedriva", t.ex. skoaffär, konsultbyrå, sälja dödsbon på internet e.d.
Och som du säger, Patrik, så är det ju svårt att vara unik i den meningen. Det mesta man kan komma på finns ju redan, så vare sig man kopierar någon annan eller hittar på helt själv så är chansen ändå ganska liten att man ska vara helt ensam.
Men ordet affärsidé används även ofta, sedan mycket lång tid tillbaka, i bemärkelsen "genomtänkt idé för vad som ska göra verksamheten livskraftig". Det finns många varianter av vad man kan ha med i en sådan analys, men i princip brukar man anse att åtminstone saker som målgrupp, kundbehov, produkt, styrka e.d. ska finnas med - och att allt detta MÅSTE PASSA IHOP och måste ha en chans i konkurrensen.
Det är affärsidén i denna lite mer detaljerade form som egentligen förtjänar mest arbete. Det är oftast först på den här nivån som man kan börja se till att vara lite lagom unik. Och det är oftast först på den den här nivån man kan börja bedöma om det finns möjlighet för idén att vara genomförbar och lönsam. Se mer...