Kvinnan hade tidigare fått utdömda viten och påtryckningar men fortsatte ändå sin försäljning – utan registrerad näringsverksamhet och utan godkänt kök. Fallet uppmärksammades under hösten 2024 då hon först dömdes till en månads och 14 dagars fängelse, rapporterar Expressen. Domen har nu fastställts av hovrätten för övre Norrland.

Kvinnan, som är pensionär, har förklarat att bakningen var en hobby och att hon enbart sålt för att täcka kostnader för ingredienser.

Hon uttrycker stor oro inför vad ett fängelsestraff kan innebära. Hennes advokat Frida Larsson uppger att ett överklagande till Högsta domstolen övervägs, även om chanserna bedöms som små.


Stöd vårt arbete

Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor

Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.

Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.