Fyra företag försattes i konkurs i Kalmar under juni, vilket är dubbelt så många i relation till föregående månad. Vi noterade fyra aktiebolag som gick omkull.

Jämfört med förra månaden ser vi att antalet nyetableringar i Kalmar under juni har minskat. Det är 23 nyetableringar som har dragit igång verksamheten, vilket är 38 procent färre jämfört med månaden innan. Vi fick se 19 aktiebolag och tre enskilda firmor som satt igång verksamheten i kommunen.

Vad gäller hela Kalmar län har 57 företag dragit igång under juni, vilket är 32 procent färre jämfört med månaden innan. Vad gäller företag i konkurs är det 18 företag som drabbats, vilket är 25 procent färre i relation till månaden innan.

3 813 företag har startat för Sverige, vilket motsvarar 26 procent färre jämfört med månaden innan. Sett till konkurserna å sin sida är det 1 584 företag som försatts i konkurs, vilket innebär 21 procent färre i relation till månaden innan.

Stöd vårt arbete

Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor

Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.

Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.