Ett företag gick i kvav i Sölvesborg under november, vilket är lika många i relation till månaden innan. Ett aktiebolag – i konkurs i kommunen.
Gällande Blekinge län har 76 företag satt igång verksamheten under november, vilket är 19 procent fler i relation till föregående månad. Gällande försatta i konkurs är det 14 företag som drabbats, vilket är lika många i relation till föregående månad.
Det är 21 procent fler företag gällande hela riket som gått i kvav, jämfört med förra månaden. Vilket innebär 2 004 företag i november. Motsvarande siffra beträffande nyetableringar är 7 778. Så många nyetableringar i Sverige, vilket är 17 procent fler i relation till förra månaden.
Bli Premium och hjälp oss försvara företagarnas villkor
Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska
myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.