Han tror att artificiell intelligens på sikt kan skapa ett samhälle med ett enormt överflöd. Problemet är vägen dit. De närmaste åren riskerar enligt Gawdat att präglas av förlorade jobb, ekonomisk oro, övervakning, minskad mänsklig kontakt och en allt större koncentration av makt.
– De som tar sig till 2038 kommer att få njuta av det, säger han.
Läs också: EU:s demokratisköld: ”Vår tids sanningsministerium”
När programledaren, entreprenören och investeraren Steven Bartlett, frågar vad han menar beskriver Gawdat perioden fram till dess som en ”absolut dystopi”. Han jämför med andra världskriget: världen gick inte under, men för dem som levde igenom det var perioden brutal.
Han är inte ensam om att tro på ett framtida överflöd. Elon Musk har också talat om en kommande ”överflödets tidsålder”, där AI och robotar gör arbete frivilligt och kan leda till det han kallar en ”universell hög inkomst”. Musk beskriver däremot vägen dit mer optimistiskt.
Elon Musk: Kapitalismen kan skapa den socialistiska utopinAlla delar heller inte Gawdats bild av ett nära förestående jobbkaos. MIT-ekonomen och nobelprisvinnaren Daron Acemoglu har argumenterat för att AI:s effekter på produktivitet och arbetsmarknad sannolikt blir betydligt mer gradvisa än många i teknikbranschen hävdar. I en uppmärksammad beräkning uppskattade han produktivitetslyftet från AI till mindre än 0,53 procent över tio år.
AI är inte fienden
Samtidigt varnar Gawdat för att göra AI till syndabock.
– AI är inte fienden.
- Hans första råd är i stället att lära sig använda AI ordentligt. Ju bättre du blir på att använda tekniken i ditt arbete, desto större chans har du enligt honom att klara omställningen.
- Det andra rådet är att förbereda sig för ett arbetsliv där människor och AI arbetar tillsammans. Samtidigt bör vi bli bättre på det som fortfarande är mänskligt: relationer, omdöme och förmågan att avgöra vad som faktiskt är sant.
- Det tredje handlar om etik. Gawdat uppmanar människor att inte bara välja de produkter och företag som är mest bekväma eller effektiva, utan också väga in hur de beter sig.
Här pekar han också ut OpenAI och ChatGPT. Gawdat hävdar att människor har lämnat ChatGPT efter beslut som de uppfattat som etiskt problematiska och ställer OpenAI mot Anthropic, som enligt honom har dragit en hårdare gräns för hur dess AI får användas.
– Det är dags att varje människa i världen säger: i så fall tänker jag inte längre använda OpenAI förrän de visar mig nya bevis på att de faktiskt agerar etiskt, säger han.
Hans poäng är att användarna själva kan påverka AI-bolagen genom vilka tjänster de väljer att använda.
Vill se ett nytt ekonomiskt system
Han riktar samtidigt hård kritik mot dagens ekonomiska maktordning. Kapitalismen har enligt honom gjort enorm nytta, men de gamla modellerna räcker inte längre när AI gör företag och enskilda teknikägare mäktigare.
– Vi måste hitta ett sätt att förena mänsklighetens framgång med entreprenörens framgång, säger Gawdat.
Han menar att företag i större utsträckning måste arbeta för samhällets bästa, inte enbart för aktieägarna. Samtidigt är hans tilltro till politiken låg.
– De flesta teknikoligarker är mäktigare än din regering, säger han.
Gawdat hävdar att regeringar inte kommer att lösa problemet och därför måste förändringen också komma från individer, entreprenörer och konsumenter.
Trots varningarna beskriver han sig som optimist.
– Jag är väldigt optimistisk om framtiden. Jag är inte optimistisk om nutiden.
Bli Premium och hjälp oss försvara företagarnas villkor
Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska
myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.