Teslagrundaren meddelade nyligen i en presentation till anställda att de bör behålla aktien då framtiden, enligt Musk själv, ser ljus ut för Tesla.
Musk har arbetat utan ersättning för Vita huset, men som särskilt anställd får han enligt lag inte lägga mer än 130 arbetsdagar om året på sitt regeringsuppdrag. Han antyder samtidigt att han vill fortsätta driva frågan om sänkta tullar. Trump har fått stark kritik från flera håll för tullarna men han menar att det handlar om att jämna ut redan befintliga tullar så de blir mer jämt fördelade.
Tesla har meddelat att robotiseringen och självkörande bilar är två av de saker företaget kommer att fokusera på framöver.
Bli Premium och hjälp oss försvara företagarnas villkor
Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska
myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.