Det har minskat – mängden nya företag i Huddinge under oktober. 62 företag har öppnat portarna, vilket är 32 procent färre i relation till förra månaden. Vi kan konstatera 44 aktiebolag och 14 enskilda firmor – nya i kommunen.

17 procent färre i relation till föregående månad – det är konkursläget för Huddinge i oktober. Därmed var det fem företag som försattes i konkurs denna månad. Vi noterade fyra aktiebolag och en enskilda firma som försattes i konkurs.

För Stockholms län har 398 företag gått i konkurs under oktober, vilket är 27 procent fler jämfört med månaden innan. Samtidigt har 2 312 företag startat verksamhet – 14 procent färre i relation till föregående månad.

Det är 29 procent fler företag för hela riket som gått i kvav, i relation till förra månaden. Vilket innebär 1 662 företag i oktober. Motsvarande siffra sett till nyetableringar är 6 675. Så många nya företag i riket, vilket är 14 procent färre jämfört med föregående månad.

Stöd vårt arbete

Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor

Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.

Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.