”Det här börjar allt mer likna Northvolt. Det är svårt att se något annat än att aktieägarna blir utraderade”, säger en person med insyn i bolagets finansiering till tidningen.
Bakom kulisserna råder panik. Enligt FT har jurister från Mannheimer Swartling varnat styrelsen för insolvens och uppmanat till tätare möten för att avgöra om löner och avgifter ens kan betalas.
”Vi måste undvika paralleller med Northvolt”, ska Stegras ledning ha sagt internt. Men likheterna är svåra att bortse ifrån.
Behöver 10 miljarder till
Som om det inte vore nog bekräftade bolaget för SVT Nyheter att man behöver ytterligare 10 miljarder kronor för att rädda projektet i Boden. Kostnaderna har exploderat efter inflation, dyrare byggmaterial och uteblivet statligt stöd.
”Vi räknar med att den finansiering vi tar in nu kommer att räcka för att slutföra projektet och starta verksamheten”, säger Karin Hallstan, presschef på Stegra, till SVT.
Företagande.se var tidigt ute med att varna för den gröna omställningens kollaps och hur snabbt pengarna rann ur Stegra. När vi tidigare frågade presschefen Karin Hallstan om miljardrullningen svarade hon:
”Att vi spenderar pengar betyder att vi har bra tryck i projektet och får mycket gjort.”
Mix lämnar skeppet
Mitt under krisen lämnar Harald Mix, en av grundarna och största ägarna, posten som ordförande. Han ersätts av Shaun Kingsbury från klimatfonden Just Climate, rapporterar Expressen.
Mix själv befinner sig just nu på semester i Nepal men enligt Affärsvärlden arbetar han ”på distans” under resan.
”Jag är otroligt stolt över vad vi har åstadkommit,” säger Mix i ett uttalande. ”Vi har bidragit till att förändra spelreglerna för den europeiska stålindustrin.”
Men kritikerna är inte nådiga. Ekonomijournalisten Andreas Cervenka menar i Expressen att upplägget påminner oroväckande mycket om det kollapsade Northvolt.
”Sälja produkterna i förväg, locka kändisinvesterare och finansiera med stora lån. Det ger enorm hävstång för de tidiga investerarna – med minimal risk.”
Bodens kommun kräver mer skattemedel
För Bodens kommun kan ett haveri bli förödande. Kommunen har lånat 1,64 miljarder kronor för att bygga vägar, järnväg och vattenanläggningar till fabriken – en skuld som vuxit med över 1 700 procent på åtta år.
– Vi har tagit på oss ett väldigt stort ansvar, säger kommunalrådet Béatrice Öman (S) till Aftonbladet.
Hon kräver nu att regeringen kliver in:
”Det är hela Sverige och hela världen som behöver ställa om – inte bara Boden.”
Fabriken är enligt bolaget 60 procent klar, men byggförseningar har redan påverkat kunder som Volvo, Porsche och Scania. Produktionsstarten har nu skjutits fram till slutet av 2026 eller början av 2027.
Stegras ledning hävdar att man är ”trygga” i att finansieringen ska lösas ”på ett ordnat sätt”. Men Financial Times rapporterar något helt annat: bolaget har bara veckor kvar innan pengarna tar slut.
En person nära projektet sammanfattar läget:
”Om inte pengarna kommer in snart blir det Northvolt 2.0 – fast i stål.”
Och även den här gången står svenska skatte- och pensionspengar på spel.
Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor
Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska
myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.