Lovable har inte svarat på frågor från TV4, men har skickat ett skriftligt uttalande:
"Lovable slutför sin momsregistrering och kommer att reglera all utestående moms när registreringen är klar."
Även riskkapitalbolaget Creandum, en av de första investerarna, har enligt Breakit och Dagens industri avböjt att kommentera och hänvisat vidare till Lovable. Fallet har väckt debatt mellan entreprenörer i EU och USA om hur krånglig (eller enkel) EU:s momsreglering egentligen är – och pekar på en möjlig kulturell krock där snabbväxande techbolag skapat en ”parallellvärld” med egna regler kring efterlevnad.
Om Lovable
- Grundades: 2023 i Stockholm, Sverige.
- Grundare: Anton Osika och Fabian Hedin.
- Affärsidé: AI-plattform som gör det möjligt för användare – även icke-tekniska – att bygga webbappar och mjukvara genom naturligt språk (”vibe coding”).
- Över 100 000 projekter skapas dagligen på plattformen.
- Uppgick till över 100 miljoner USD i årsåterkommande intäkter (ARR) inom bara åtta månader efter lansering.
- Serie A-finansiering på 200 miljoner USD och värdering på cirka 1,8 miljarder USD sommaren 2025.
- Plattformens potential: Genom att sänka tröskeln för mjukvaruutveckling öppnar Lovable upp för fler entreprenörer och icke-kodare att skapa produkter och tjänster.
Bli Premium och hjälp oss försvara företagarnas villkor
Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska
myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.