För att en parkeringsplats ska vara momsfri måste tre villkor samtidigt vara uppfyllda:

  1. Parkeringsplatsen ska ligga i nära anslutning till bostaden eller lokalen.
  2. Parkeringen ska ingå i hyresavtalet utan möjlighet att välja bort och därmed sänka hyran.
  3. Hyresgästen får inte hyra ut platsen vidare i en ekonomisk verksamhet.

Om något av dessa villkor saknas betraktas uthyrningen som en separat tjänst och beläggs med moms. Däremot påverkas inte de som redan hyr parkeringsplats av en extern fastighetsägare eller parkeringsbolag, eftersom dessa redan omfattas av momsplikt.

Det nya ställningstagandet ersätter Skatteverkets tidigare syn från 2004 och är en följd av rättspraxis samt myndighetens genomgång av hur olika tillhandahållanden ska bedömas. Skatteverket kommer inte att tillämpa ändringen på eget initiativ förrän den 1 april 2026, vilket ger hyresvärdar och bostadsrättsföreningar tid att anpassa sina avtal.


Stöd vårt arbete

Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor

Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.

Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.

Taggar: