Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.
Kul att du vill testa att få intäkter via en hemsida. De vanligaste sättet är att skapa ett Google-konto och sedan ansluta din hemsida till GoogleAdsense. Sedan kan du göra egna annonser som du klistrar in på din hemsida. Du får betalt per klick. Det här är det lättaste sättet att tjäna pengar.
Största potentialen finns dock i att du kopplar din hemsida till affiliate-program som Adtraction eller Tradedoubler. Där får du provision per såld vara eller tjänst. Det här är svårare och tar längre tid att tjäna pengar på. Exempel på en hobbysida som jag gjort där annonser är kopplade till är www.aktietipsen.se här skriver jag om aktier som är ett intresse. Jag har sedan lagt in Google-annonser för att tjäna en extra slant.
Lycka till!
Som de andra redan nämnt så kan du gå med i Google Adsense(även Bings eller någon annan sökmotors motsvarighet) och tjäna pengar på Reklam via det sättet.
Du kan även gå med i något affiliate-program eller så kan du erbjuda personer/Företag att köpa Reklam direkt från din Hemsida.
Anders Karlsson skrev:Hej,
Kul att du vill testa att få intäkter via en hemsida. De vanligaste sättet är att skapa ett Google-konto och sedan ansluta din hemsida till GoogleAdsense. Sedan kan du göra egna annonser som du klistrar in på din hemsida. Du får betalt per klick. Det här är det lättaste sättet att tjäna pengar.
Största potentialen finns dock i att du kopplar din hemsida till affiliate-program som Adtraction eller Tradedoubler. Där får du provision per såld vara eller tjänst. Det här är svårare och tar längre tid att tjäna pengar på. Exempel på en hobbysida som jag gjort där annonser är kopplade till är http://inredestips.se/om-oss/ här skriver jag om aktier som är ett intresse. Jag har sedan lagt in Google-annonser för att tjäna en extra slant.
Lycka till!
Tack för hjälpen!
Ponera att du driver en blogg om sociala medier där du skriver utförliga guider och tips om hur dina besökare kan lyckas med sociala medier och social marknadsföring. Vid sidan om gratis-innehållet erbjuder du dina besöker att köpa en e-bok som du marknadsför som den kompletta guiden för att lyckas med social marknadsföring eller dylikt.