Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 5 år sedan

Kan jag göra momsredovisning manuellt i ett bokföringsprogram?


Hej,

Det är jag igen. Jo, jag undrar om det är möjligt att göra momsredovisningen manuellt i ett bokföringsprogram, dvs jag använder mig inte av bokföringsprogrammets momsrapport?

Med vänliga hälsningar
Lars Wennerberg
Toppskribent
1011
211
Hej,

Självklart kan du det. Men du kan ju få ett bra stöd av program om du får till inställningar och momsrapporten.
www.bocekonomi.se - Redovisning, nyföretagande, företagsutveckling
Nykomling
2
Hej

Det går bra att redovisa utan momsrapport från programmet. Kolla saldot på de olika momskonton som du har och fyll i på respektive plats på momsblanketten. Sedan nollar du utgående och ingående moms mot 2650 eller 1650 inför nästa period.
Sahlins Redovisningsbyrå
Hej

Varför används inte moms tillbaka på kontot 1630 istället för 1650.

Med vänliga hälsningar
Lars Wennerberg
Nykomling
2
1630 är där skattekontot bokas det ska stämma med saldot hos Skatteverket ?
Sahlins Redovisningsbyrå
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.