Senast uppdaterad för 2 dagar sedan

Aktieägartillskott i form av nedskrivning av långfristigt lån från delägare


Hej
Jag har tillsammans med min pappa ett aktiebolag som för tillfället går på sparlåga pga vikande försäljning men som inte är aktuellt att avveckla just nu i alla fall. Det är möjligt att jag kommer att använda det för konsultverksamhet så småningom eller så återupptar vi den aktiva verksamheten.

Vi fick under 2023-2024 för lågt eget kapital (dvs under 50 % av 100 000 kr i aktiekapital) och upprättade då en kontrollbalansräkning där det då konstaterades att det fanns tillräckligt med pengar (eftersom tillgångar värderas lite annorlunda). Men, vi behöver ju ändå hantera det låga egna kapitalet och min pappa som lånade ut 150 000 kr vid projektstarten som långfristigt lån, bestämde att vi kunde skriva av 20 000 av lånet han gav företaget vilket skulle läka det egna kapitalet i ett par år så att det håller sig över 50 %.
Jag bokförde nedskrivningen av lånet under bokföringsåret 2024 (31 december) som:
2393 Långfristiga lån från närstående Debet 20 000
2093 - Erhållna aktieägartillskott  Kredit 20 000

Jag inser nu när jag upprättar årsredovisningen för 2024 (via Årsredovisning direkt) att det dock är något som är fel (får felaktiga kontrollbalanser enligt tjänsten) och att jag förmodligen förenklat bokföringen för mycket. Har försökt googla mig fram till ett svar, men inte riktigt lyckats.
Hur ska jag bokföra nedskrivningen på ett korrekt sätt så att det stämmer sedan i årsredovisningsprogrammet? Jag har fått indikationer på att det bör vara fler konton inblandade men får inte till det riktigt.

Mvh Mattias
 
Kan lägga till att det är ett ovillkorat aktieägartillskott.
Hej Mattias!

Jag är i första hand sakkunnig på skatteområdet, men jag tar mig ändå friheten att skriva här. Sättet du har bokfört är helt korrekt. Det ger en rättvisande bild och även skattemässigt blir det korrekt (även om det inte var det saken gällde). Jag funderar på om det är någon bugg i systemet. 

Kanske att årsredovisning online inte "gillar" 2093 av någon anledning och vill att det går direkt mot balanserat resultat. Jag hade talat med supporten. 

Min bedömning är att du gjort helt korrekt utifrån det du beskriver i förutsättningarna.

Ps. glöm inte att upprätta dokumentation på det lämnade tillskottet och att fordran delvis omvandlats. Jag har tyvärr erfarit lite för många gånger att företagare inte får tillgodoräkna sig tillskottet som omkostnadsbelopp för aktierna när bolaget säljs eller avvecklas. Ds. 
Skattoteket.se.
Felet ligger hos årsredovisningsprogrammet.  De där mer eller mindre automatiska tjänsterna har sina begränsningar.
Hej
Vad bra att jag gjorde rätt! Delar också uppfattningen, efter ett samtal långt senare med en revisorsbekant, att felet ligger i årsredovisningsprogrammet. Jag struntade helt enkelt i varningarna, och det verkar ha gått bra. De övergripande balanserna stämde så det verkar mest ha varit ett programfel utan verklig betydelse.
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.

Svarar till: