Dubbelt så många jämfört med förra månaden – det är konkursläget för Vellinge i juni. Därmed var det fyra företag som gick i kvav denna månad. Tre aktiebolag – i konkurs i kommunen.

Det har minskat – mängden nyetableringar i Vellinge under juni. 21 företag har startat, vilket är 19 procent färre i relation till föregående månad. Vi kan konstatera 19 aktiebolag och en enskild firma – nya i kommunen.

Låt oss se till hela Skåne län och mängden nya företag där. Då ser vi 481 företag som startat verksamheten under juni, det är 32 procent färre jämfört med förra månaden. Samtidigt konstaterar vi 154 företag som försatts i konkurs, vilket betyder 22 procent färre i relation till föregående månad.

3 813 företag har dragit igång beträffande hela landet, vilket motsvarar 26 procent färre i relation till förra månaden. Gällande konkurserna å sin sida är det 1 584 företag som gått i konkurs, vilket innebär 21 procent färre i relation till förra månaden.

Stöd vårt arbete

Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor

Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.

Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.