Bakgrunden är att Sverige, genom indelningen i fyra elområden, har samlat in stora summor i flaskhalsavgifter via Svenska kraftnät. I slutet av 2024 uppgavs de ansamlade intäkterna ligga runt 65 miljarder kronor, skriver TN.
Men enligt kritiker vill kommissionen styra om en fjärdedel av tillgängliga medel till EU-nivå. Energiminister Ebba Busch har kallat idén ”ett dåligt förslag” och även oppositionen har reagerat.
EU har samtidigt de senaste veckorna blivit kraftigt ifrågasatt på flera andra områden där svenska aktörer menar att Bryssel kliver in och styr. Många menar att det riskerar att slå mot både ekonomi och självbestämmande.
EU-kommissionens kommande Circular Economy Act, som ska påskynda omställningen till en cirkulär ekonomi, är en del som skapar oro. Näringslivet välkomnar ambitionen, men varnar för ökad detaljstyrning och ny regelbörda. ”Det måste ju finnas någon rim och reson”, säger Fastighetsägarnas Rikard Silverfur till TN.
Samtidigt har EU-parlamentet antagit en rekommendation inför FN:s kvinnokommission där man uppmanar EU att driva linjen att män som identifierar sig som kvinnor ska erkännas som kvinnor. Beslutet har väckt hård kritik och beskrivs av motståndare som ett ideologiskt övertramp.
Frågorna är djupt omstridda i flera medlemsländer och riskerar att öka motsättningarna kring EU:s politiska vägval.
Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor
Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska
myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.