Antalet nya företag i Burlöv under juni har minskat jämfört med föregående månad. Två nya företag har startat verksamheten, vilket är 67 procent färre jämfört med föregående månad. Ett aktiebolag och en enskild firma har registrerats i kommunen.

Lika många i relation till månaden innan – det är konkursläget för Burlöv i juni. Därmed var det ett företag som försattes i konkurs denna månad. En enskilda firma – i konkurs i kommunen.

Beträffande Skåne län har 481 företag satt igång verksamheten under juni, vilket är 32 procent färre i relation till föregående månad. För företag i konkurs är det 154 företag som drabbats, vilket är 22 procent färre jämfört med månaden innan.

3 813 företag har startat sett till hela riket, vilket motsvarar 26 procent färre jämfört med månaden innan. Sett till konkurserna å sin sida är det 1 584 företag som gått omkull, vilket innebär 21 procent färre jämfört med förra månaden.

Stöd vårt arbete

Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor

Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.

Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.