Problem med it-projekt är mycket vanligt25 procent av alla större it-utvecklingsprojekt havererar fullständigt och cirka 50 procent blir klart försenade. IT-projekt tar oftast dubbelt så lång tid att införa och kostar i snitt dubbelt så mycket som budgeterat.

Om detta kan vi nu läsa i pressen. Det finns många som säger ha receptet för att lyckas där de flesta misslyckas. Leverantörernas vanligaste förslag är att kund och leverantör ska bli ”partners” och genomföra projektet ”tillsammans”. Min erfarenhet är att sådana upplägg bara leder till att kunden sätter sig i leverantörens knä och i förlängningen till fullständigt okontrollerbara projekt där pengarullningen saknar gränser.

Mitt råd är i stället att göra hemläxan redan från början: gör en ordentlig specifikation på vad projektet ska uppnå, gärna i form av funktionskrav i stället för rent tekniska krav. Dokumentera sedan detta i ett ordentligt och tydligt avtal med tydliga krav på leverantören. Krydda avtalet med såväl morot som käpp, dvs. se till att avtalet innehåller tydliga konsekvenser för leverantören om han misslyckas men också tydliga fördelar om han gör bra ifrån sig. Skriv också in flexibla system för att hantera förändringar i projektet, liksom otvetydiga regler om testning, godkännande och leveranstider. Med ett sådant kontrakt i handen har du alla förutsättningar att verkligen få den IT-leverans du förväntar dig.

Tips hur ni lyckas med IT-satsningen i företaget


Stöd vårt arbete

Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor

Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.

Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.

Taggar: