Två företag gick i konkurs i Skövde under juni, vilket är två fler i relation till månaden innan. Vi noterade två aktiebolag som gick i kvav.
170 företag har gått i konkurs om man ser till Västra Götalands län, vilket innebär 17 procent färre jämfört med föregående månad. Sett till nya företag är det 770 företag som startat, det är 2 procent färre jämfört med föregående månad.
2 013 företag har gått i konkurs om man ser till hela landet, vilket innebär 11 procent färre jämfört med månaden innan. Gällande nyetableringar är det 5 171 företag som satt igång verksamheten, det är 1,8 procent fler i relation till månaden innan.
Bli Premium och hjälp oss försvara företagarnas villkor
Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska
myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.