I Årjäng gick inga företag i konkurs under maj. Detta innebär 100 procent färre jämfört med månaden innan.

Mängden nystarter i Årjäng under maj har ökat jämfört med föregående månad. Sju företagsstarter har dragit igång verksamheten, vilket är 75 procent fler jämfört med förra månaden. Fem aktiebolag och två enskilda firmor har dragits igång i kommunen.

32 företag försatts i konkurs om man ser till Värmlands län, vilket innebär 38 procent färre jämfört med förra månaden. Vad gäller företagsstarter är det 99 företag som startat, det är 11 procent färre jämfört med månaden innan.

Vad gäller Sverige har 2 745 företag gått i kvav under maj, vilket är 14 procent fler jämfört med förra månaden. Samtidigt har 5 079 företag startats – 9,8 procent färre jämfört med månaden innan.

Stöd vårt arbete

Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor

Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.

Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.