Om du glömmer bort att återföra din periodiseringsfond till beskattning, då gör Skatteverket det åt dig.

Plötsligt kan du få en skattesmäll!

Och skatten ska betalas, även om du har ont om pengar just då. Det kan bli mycket besvärligt.

Vad är en periodiseringsfond?

En periodiseringsfond innebär att företaget skjuter upp beskattningen av en del av vinsten till ett senare år.

För ett aktiebolag kan högst 25 procent av det skattemässiga överskottet sättas av. I en enskild firma är gränsen 30 procent.

Det rör sig inte om några pengar som sätts in på ett särskilt konto, utan är en bokförings- och skattemässig åtgärd.

I stället för att betala skatt på hela vinsten direkt skjuter du alltså upp beskattningen av en del av den.

Men kom ihåg: skatten försvinner inte!

Periodiseringsfonden måste återföras till beskattning senast det sjätte beskattningsåret efter det år då avsättningen gjordes.

Tanken är bland annat att företag ska kunna jämna ut resultatet mellan bra och dåliga år. Om du gör en förlust ett senare år kan du återföra fonden och på så sätt jämna ut resultatet.

När skattebesparingen blir en fälla

Jag ser i mitt arbete att det för många företagare är viktigast att betala så lite skatt som möjligt.

Och det kan de, åtminstone kortsiktigt, bland annat genom att använda periodiseringsfonder.

Men varning!

En företagare fick veta av sin rådgivare att han kunde spara skatt genom att använda periodiseringsfonder.

Företagaren tyckte att rådgivaren var fantastisk! Han sparade ju mycket skattepengar.

Men ...

Det sjätte året kom. Nu måste han enligt lagen återföra fonden, det vill säga ta upp beloppet till beskattning.

Företagaren: Nu ska jag betala skatten när jag har ont om likvida pengar. Det är verkligen besvärligt!

Det hade varit mycket bättre att betala skatten för sex år sedan, för då hade jag god likviditet.

Nu tyckte han plötsligt att rådgivaren var urusel. Rådgivaren hade ju inte berättat att periodiseringsfonden måste återföras och beskattas längre fram.

Det som först såg ut som en skattebesparing hade blivit ett problem.

Mitt råd till dig

Tänk efter innan du sätter av pengar till en periodiseringsfond.

Det kan vara ett bra sätt att jämna ut resultatet mellan olika år, men du måste planera för den skatt som kan komma längre fram.

Att betala så lite skatt som möjligt just nu är inte alltid det bästa för ditt företag på längre sikt.

Hör av dig till mig om du hamnat i denna skattefälla. Eller ställ frågor i forumet så svarar jag.

Bengt Hedberg
Konkursombudsmannen AB
Vår uppgift är att diskret skapa stabila företag som undviker konkurs.
0705-42 66 24

Stöd vårt arbete

Bli Premium och hjälp oss försvara företagarnas villkor

Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.

Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.