I Varberg gick ett företag i konkurs under juni. Detta innebär ett färre i relation till månaden innan. Ett aktiebolag – i konkurs i kommunen.

I relation till föregående månad ser vi att mängden nya företag i Varberg under juni har ökat. Det är 36 nyetableringar som har öppnat portarna, vilket är 29 procent fler i relation till föregående månad. Vi kan konstatera 27 aktiebolag och sex enskilda firmor – nya i kommunen.

Sett till Hallands län har 12 företag gått i kvav under juni, vilket är 62 procent färre i relation till föregående månad. Samtidigt har 164 företag satt igång verksamheten – 33 procent fler i relation till föregående månad.

Sett till hela riket har 1 092 företag försatts i konkurs under juni, vilket är 31 procent färre jämfört med föregående månad. Samtidigt har 4 786 företag registrerats – 26 procent fler jämfört med föregående månad.

Stöd vårt arbete

Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor

Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.

Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.