Ett företag gick omkull i Tomelilla under maj, vilket är 80 procent färre i relation till månaden innan. En enskilda firma – i konkurs i kommunen.

Antalet nyetableringar i Tomelilla under maj har ökat i relation till föregående månad. Sex nystarter har startat verksamheten, vilket är 20 procent fler i relation till föregående månad. Vi kan konstatera tre aktiebolag och två enskilda firmor – nya i kommunen.

276 företag gått i konkurs om man ser till Skåne län, vilket innebär 6,1 procent färre i relation till förra månaden. Sett till nystarter är det 714 företag som startat, det är 4,3 procent färre i relation till föregående månad.

2 745 företag försatts i konkurs om man ser till riket, vilket innebär 14 procent fler i relation till förra månaden. Vad gäller nya företag är det 5 079 företag som startat, det är 9,8 procent färre jämfört med månaden innan.

Stöd vårt arbete

Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor

Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.

Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.