Fyra företag gick i konkurs i Karlskrona under november, vilket är 33 procent fler jämfört med månaden innan. Vi noterade fyra aktiebolag som gick i konkurs.
Om vi flyttar fokus till Blekinge län och antalet nyetableringar där. Då ser vi 76 företag som startat verksamheten under november, det är 19 procent fler i relation till förra månaden. Samtidigt konstaterar vi 14 företag som gått omkull, vilket betyder lika många jämfört med förra månaden.
2 004 företag har gått i kvav om man ser till landet, vilket innebär 21 procent fler jämfört med förra månaden. För nya företag är det 7 778 företag som startat, det är 17 procent fler jämfört med föregående månad.
Bli Premium och hjälp oss försvara företagarnas villkor
Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska
myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.