Ett företag gick i kvav i Hässleholm under juni, vilket är ett färre jämfört med föregående månad. En enskilda firma – i konkurs i kommunen.

Jämfört med förra månaden ser vi att antalet nya företag i Hässleholm under juni har ökat. Det är 16 nya företag som har startat verksamheten, vilket är 45 procent fler jämfört med förra månaden. Vi kan konstatera 15 aktiebolag och en enskild firma – nya i kommunen.

Om vi flyttar fokus till Skåne län och mängden nya företag där. Då ser vi 481 företag som satt igång verksamheten under juni, det är 32 procent färre i relation till föregående månad. Samtidigt konstaterar vi 154 företag som gått omkull, vilket betyder 22 procent färre jämfört med föregående månad.

För att överblicka riket och antalet nya företag där. Då ser vi 3 813 företag som startat verksamheten under juni, det är 26 procent färre jämfört med förra månaden. Samtidigt konstaterar vi 1 584 företag som gått i konkurs, vilket betyder 21 procent färre i relation till månaden innan.

Stöd vårt arbete

Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor

Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.

Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.