Ett företag försattes i konkurs i Vara under maj, vilket är ett fler jämfört med förra månaden. På konkurslistan ser man en enskilda firma.
Sett till Västra Götalands län har 786 företag satt igång verksamheten under maj, vilket är 12 procent färre jämfört med föregående månad. Gällande företag försatta i konkurs är det 242 företag som drabbats, vilket är 0,83 procent fler jämfört med månaden innan.
Beträffande hela riket har 2 745 företag gått i kvav under maj, vilket är 14 procent fler i relation till förra månaden. Samtidigt har 5 079 företag dragits igång – 9,8 procent färre jämfört med månaden innan.
Bli Premium och hjälp oss försvara företagarnas villkor
Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska
myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.