Resor och representation har kostat 1,1 miljoner kronor – en tiondel av museets intäkter. Revisorerna ifrågasätter även hur kostnaderna attesterats. Trots tvekan valde man att bevilja styrelsen ansvarsfrihet, med förhoppning om lärdom och förbättring.
Museichefen Maria Lind, som tillträdde 2023, är förvånad över den strikta tolkningen av regelverket.
Varför kommunalarbetare behöver flyga till Australien för att driva ett konstmuseum i Kiruna, på skattebetalarnas bekostnad, får vi inget svar på.
Företagande.se tycker det är viktigt att lyfta slöseriet med skattemedel då mikro- och småföretagare står för en stor del av alla skatter som betalas in.
Inte första gången: Politikerna i Kiruna prioriterade rampljuset före handikappade och mat till skolbarn
Bli Premium och hjälp oss försvara företagarnas villkor
Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska
myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.