I Håbo gick fem företag i konkurs under november. Detta innebär 67 procent fler jämfört med föregående månad. Vi noterade fem aktiebolag som gick i kvav.

Det är lika många – antalet nyetableringar i Håbo under november. Tolv företag har öppnat portarna jämfört med förra månaden. Åtta aktiebolag och tre enskilda firmor har startat verksamhet i kommunen.

För hela Uppsala län har 261 företag dragit igång under november, vilket är 21 procent fler i relation till förra månaden. Beträffande företag försatta i konkurs är det 44 företag som drabbats, vilket är 10 procent fler i relation till föregående månad.

2 004 företag har gått i konkurs om man ser till hela landet, vilket innebär 21 procent fler jämfört med förra månaden. Beträffande nya företag är det 7 778 företag som startat, det är 17 procent fler jämfört med månaden innan.

Stöd vårt arbete

Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor

Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.

Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.