En del av de lokala entreprenörerna i området säger "CJK", vilket är den engelska akronymen för "China - Japan - Korea".
Sydkorea och Nordkorea är två separata länder som skiljer sig mycket åt. Det är det västvänliga, hypermoderna Sydkorea som brukar avses när man använder det kortare uttrycket "Korea".
Några svenskar försökte starta jeanstillverkning i det (för den allmänna befolkningen) extremt fattiga Nordkorea. Det blev stora kulturkrockar på grund av de styrande och som importsatsning slutade äventyret därför inte bra.
I "CJK" finns däremot en gigantisk marknad för såväl små importörer som kända, "globala" företag. Turister passar på att handla med sig souvenirer såsom gymnastikskor eller DVD-skivor. Affärsresenärer fyller kanske större resväskor med skämtartiklar eller datortillbehör, för att ta hem till lager som går åt i ett långsamt men stadigt tempo. Modedesigners och tunga varumärken inom konsumentelektronik presenterar sina ritningar för lokala tillverkare och importerar flera ton produkter om året.
Man behöver dock inte längre resa personligen till Asien för att importera. Det finns exportörer som har samlat kataloger över tusentals produkter och investerat mycket i avancerade webbplatser ("hemsidor") som gör det lätt att beställa från jordens flesta hörn. Försäljningen är öppen mot både privatpersoner och mer resursstarka företag. Kunderna är fria att beställa såväl större partier som enstaka produkter för ett fåtal kronor. Light In The Box är ett exempel, som börjar bli känt hos alltfler svenskar.
Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor
Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska
myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.