20 procent fler i relation till förra månaden – det är konkursläget för Växjö i juni. Därmed var det sex företag som gick omkull denna månad. Sex aktiebolag – i konkurs i kommunen.
24 företag har försatts i konkurs om man ser till Kronobergs län, vilket innebär 50 procent fler i relation till förra månaden. Sett till nya företag är det 64 företag som startat, det är 25 procent färre jämfört med förra månaden.
För Sverige har 2 013 företag gått i kvav under juni, vilket är 11 procent färre jämfört med förra månaden. Samtidigt har 5 171 företag registrerats – 1,8 procent fler jämfört med månaden innan.
Bli Premium och hjälp oss försvara företagarnas villkor
Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska
myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.