I relation till föregående månad ser vi att mängden nyetableringar i Västerås under juni har minskat. Det är 63 nyetableringar som har startat verksamheten, vilket är 10 procent färre i relation till månaden innan. 55 aktiebolag och sju enskilda firmor har startats i kommunen.
22 företag har gått i kvav om man ser till Västmanlands län, vilket innebär 21 procent färre i relation till föregående månad. Gällande nyetableringar är det 93 företag som dragit igång, det är 14 procent färre i relation till månaden innan.
3 813 företag har dragit igång sett till landet, vilket motsvarar 26 procent färre jämfört med föregående månad. Gällande konkurserna å sin sida är det 1 584 företag som gått i konkurs, vilket innebär 21 procent färre jämfört med förra månaden.
Bli Premium och hjälp oss försvara företagarnas villkor
Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska
myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.