Det har ökat – mängden nyetableringar i Ljusnarsberg under december. Två företag har öppnat verksamhet, vilket är två fler i relation till förra månaden. Vi kan konstatera ett aktiebolag och en enskild firma – nya i kommunen.

Ett företag gick i kvav i Ljusnarsberg under december, vilket är lika många i relation till föregående månad. På konkurslistan ser man ett aktiebolag.

Vad gäller Örebro län har 204 företag dragit igång under december, vilket är 50 procent fler jämfört med månaden innan. Vad gäller konkurser är det 24 företag som drabbats, vilket är 25 procent färre i relation till förra månaden.

7 002 företag har startat verksamheten beträffande landet, vilket motsvarar 6,1 procent färre jämfört med månaden innan. För konkurserna å sin sida är det 2 124 företag som försatts i konkurs, vilket innebär 6 procent fler jämfört med förra månaden.

Stöd vårt arbete

Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor

Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.

Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.