Det har minskat – antalet nya företag i Ljusdal under maj. Fem företag har startat verksamheten, vilket är 44 procent färre i relation till förra månaden. Två aktiebolag och tre enskilda firmor har startats i kommunen.
84 företag har startat verksamheten beträffande Gävleborgs län, vilket motsvarar 28 procent färre i relation till förra månaden. Beträffande konkurserna å sin sida är det 36 företag som försatts i konkurs, vilket innebär 10 procent färre i relation till föregående månad.
Det är 14 procent fler företag sett till hela riket som försatts i konkurs, jämfört med förra månaden. Vilket innebär 2 745 företag i maj. Motsvarande siffra vad gäller nya företag är 5 079. Så många företagsstarter i landet, vilket är 9,8 procent färre i relation till månaden innan.
Bli Premium och hjälp oss försvara företagarnas villkor
Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska
myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.