Mängden nya företag i Götene under september har ökat jämfört med månaden innan. Tio nya företag har dragit igång verksamheten, vilket är 900 procent fler i relation till förra månaden. Vi fick se fem aktiebolag och fem enskilda firmor som satt igång verksamheten i kommunen.

Ett färre jämfört med förra månaden – det är konkursläget för Götene i september. Därmed var det inga företag som försattes i konkurs denna månad.

Gällande Västra Götalands län har 1 238 företag startat verksamheten under september, vilket är 69 procent fler jämfört med förra månaden. Gällande företag i konkurs är det 132 företag som drabbats, vilket är 6,5 procent fler i relation till föregående månad.

Sett till Sverige har 7 778 företag dragit igång under september, vilket är 63 procent fler i relation till förra månaden. För företag i konkurs är det 1 287 företag som drabbats, vilket är 18 procent fler jämfört med månaden innan.

Stöd vårt arbete

Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor

Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.

Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.