I relation till föregående månad ser vi att antalet nyetableringar i Rättvik under juni har ökat. Det är sex nyetableringar som har öppnat verksamhet, vilket är 500 procent fler jämfört med föregående månad. Fem aktiebolag och en enskild firma har satt igång verksamheten i kommunen.

30 företag har gått i konkurs om man ser till hela Dalarnas län, vilket innebär 21 procent färre i relation till månaden innan. Gällande nya företag är det 135 företag som dragit igång, det är 9,8 procent fler i relation till föregående månad.

2 013 företag har gått i kvav om man ser till hela Sverige, vilket innebär 11 procent färre i relation till månaden innan. Beträffande nyetableringar är det 5 171 företag som satt igång verksamheten, det är 1,8 procent fler i relation till förra månaden.

Stöd vårt arbete

Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor

Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.

Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.