Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 12 år sedan
Nykomling
2

Konto 2013 (egna uttag) vid inköp?


Hej! Upptäcker plötsligt när jag tar fram min bokföring för 2012 att bokföringsbyrån hela tiden har använt konto 2013 (egna uttag) som motkonto vid inköp. Till exempel
D 4010
D 2641
K 2013
Är inte det konstigt? Min firma (enskild firma) startade 2012, och jag hade inget kapital på bankkonto utan "finansierade själv" varje transaktion under uppstarten. Borde det istället vara 2018 (egen insättning) på alla transaktioner? Och nu i år när det finns pengar på kontot borde jag då använda 1940?
Stort tack på förhand för hjälp att förstå det hela!/Erika
Toppskribent
1549
264
Jo, det är riktigt, det borde bokats på 2018 om du har betalat med privata pengar.

Det har däremot ingen betydelse i slutet eftersom både 2013 och 2018 vid bokslutet nollas ner till 2010, eget kapital.

Men om man vill ha koll på hur mycket man sätter in respektive tar ut så ska det ju bokas på olika konton. ( och det är ju det vanliga )

När det sen finns pengar på kontot och sker betalas därifrån, så ska beloppen bokas från 1940, eller 1930.

Betalningar ska alltid bokas från 'rätt ställe'. En betalning från 1910, 1930, 1940 är ju från företagets pengar. Medan en betalning från 2018 är dina privata pengar.
Nykomling
2
TACK snälla, nu är jag med!!!
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.