Bokföring av bil i AB som inte står på mitt namn

6
Hej!

Jag har en bil som är registrerrad på en familj kompis (jag är under 25 och försäkringen är ca 500kr/mån istället för 150kr/mån för min kompis som är 52 år) och tänker nu att bökföra bilen i mitt AB som tjänstebil. Går det bra att bokföra bilen om den inte står på mitt namn eller företagets namn?

Tacksam för svar!
632
3
För att du ska kunna dra av kostnader för bilen (Skatt, drivmedel, reparationer mm) så måste bilen ägas av bolaget, och därmed givetvis vara skriven på bolaget. Ska du ha den i verksamheten så innebär det också att du måste ha förmån på bilen om du inte för en körjournal som visar att du endast gör arbetsresor. 100 mil per år är okej att köra privat utan att få förmån.
6
Tack för svar! Nu vet jag det. Men om jag skriver bilen på företaget nu, kan jag dra av även skatten som jag betalade i december? Eller bara kostnaderna som kommer fr.o.m den datum som blien står på företaget? Tacksam för svar!

Du måste vara inloggad för att kunna skriva i forumet. för att registrera dig som medlem.