Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 13 år sedan
Nykomling
1

uthyrning av hyresrätt till företaget


Jag har tillsammans med en kompanjon bildat ett AB som behöver en lokal.
Jag har ett hyreskontrakt till en hyresrätt som lämpar sig utmärkt till vår verksamhet och förstått att man kan låta företaget hyra av en själv.

Hyran uppgår till 10 000kr/mån för 55kvm vilket borde vara rimligt då den ligger vid Stureplan och vi är 2 personer som kommer sitta där och jobba heltid.

Nu undrar jag om jag förstått det hela rätt, för AB:t och mig själv privat:
- Lokalhyran är avdragsgill som kostnad. Dvs om vi fakturerar en kund 10 000+moms per månad har vi hyran helt täckt?
- Som Aktiebolag behöver den inte ha en egen ingång eller några speciella gränser på hur mycket man får dra av så länge det är marknadsmässig hyra.

- Som privatperson skattar jag på hyresintäkten, men om jag förstår det rätt så får jag väl dra av hyrans kostnader? Så om hyran är densamma som vad jag hyr ut till företaget för, så ska jag väl inte beskattas alls?

Behöver jag skriva mig någon annanstans än på den adressen för att kunna tillägna hela lägenheten till företaget?

Jättetacksam för svar, och andra tips och råd kring detta!
Mitt råd är att kontakta skatteverket, de är jättebussiga och hjälper dig gärna med sådana här frågor.
www.skatteverket.se
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.