Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 17 år sedan
Engagerad medlem
321
9

Bokföra bilköp av privatperson


Hej!

Har köpt en liten transportbil (lastbilsreg.) av en privatperson, pris 26.000. Nu är jag lite osäker på hur jag ska bokföra detta. Naturligtvis är ingen moms inblandad eftersom jag köpt av privatperson. Jag har ett handelsbolag.

Vilket konto är lämpligt att bokföra bilköpet på? Bilen är 9 år gammal, hur lång avskrivningstid måste jag ha?
Ska inte använda den privat!

Filibastis
Mikael Lundgren - Utbildningar/produkter inom HLR o Första-hjälpen

Lundgren Creative Health & Safety AB
http://www.l-c.se
http://www.hlr-instruktorsutbildning.se
http://www.defibrillator-hjartstartare.se
http://www.skanehlr.se
Toppskribent
2361
49
Avskrivningstiden är inte avhängt hur gammal något är när du köper något utan det är som vanligt däremot om den rasar ihop kommer man i ett annat läge. Nya regler säger också att att ett halvt basbelopp är varor direkt avdragbara exkl.moms, vilken är en bra förenkling.
Lars Arenander. Utgivare av boken KVINNA I STRID
Toppskribent
2066
22
Vilket normalt innebär 5 års avskrivning, konto 1240 (1241), bokföringsmässigt är den fortfarande en bil om den inte väger mer än 3500 kg.
Med vänliga hälsningar,
Jonathan
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.