Köp av programvara från utlandet

68
Hur blir det bokföringstekniskt när jag köper programvara från utlandet som levereras elektroniskt? Programvaruföretaget finns i Norge, men faktureringen sker via ett företag i USA.
Blir det samma fiktiva bollande med bokföringsrubel mellan konto 2645 och 2616 som vid andra utlandsaffärshändelser?

/Konrad
450
Eftersom ingen svarat så vore det kul att veta om du funnit någon lösning på detta? Kontakta skattemyndigheten annars... [br][br]Berätta här när du får svar...
394
1
När du handlar från länder utanför EU finns det ingen moms att ta hänsyn till utan Tullverket i Sverige kräver dig på tull och svensk avdragsgill moms.[br][br]Du bokför inköpet som vilket inköp som helst och boför momsen som ing. moms när kravet  kommer från Tullverket eller speditör.
Ulf Bjarme
1324
2
Ja du. detta är lite av en tolkningsfråga. För det finns 2 sätt att handla från land utanför EU. [br][br]1. Är att handla en vara som skickas med speditör. Då betalar Speditören moms och tull som du sedan faktureras. Om det nu är en sak du laddar hem så skall du istället anmäla till tullverket och får då en faktura. [br][br]2. Det finns något som kallas §7 tjänster. Dessa skall man som du skriver hantera med 2645 och [b]2614[/b]. Plus att det skall in på rad 22 på momsrapporten. [br][br]Då är ju frågan. Är ett dataprogram en §7 tjänst. Ok hade du köpt en programerare som skriver ett program år dig så är det helt klart §7. Om man sedan kan tolka ett standardprogram är en annan fråga och den bör man nog ta med Skattemyndigheten. [br][br]Hans[br]

Du måste vara inloggad för att kunna skriva i forumet. för att registrera dig som medlem.