Observera: Inlägg i forumet publiceras omedelbart utan redaktionell förhandsgranskning. De omfattas därför inte av utgivningsbeviset för Företagande.se. Redaktionen kan i efterhand granska och moderera inlägg, men du som skribent ansvarar själv för innehållet.

Senast uppdaterad för 19 år sedan
Medlem
16

Röster i dotterbolag


Hej!

Finns det någon som vet om det är skillnad på:

att ha ett moderbolag som äger 70% av alla aktier i ett dotterbolag och resten (30%) ägs av en privaperson.

Eller att moderbolaget äger 66,66%, privatperson äger 33,33%?

(dessa är privata aktiebolag)

Vår revisor sade nämligen att 70/30 vad det man skulle ha och som moderbolag ska man inte understiga 70% av rösterna. Men sedan förklarade inte han varför, och nu får jag inte tag på honom, men måste omgående få svar på detta.


Tack så myclet på förhand!!!

Med vänliga hälsningar!

Maria
Flitig skribent
589
2
Det gör absolut ingen skillnad (förutom den uppenbara i röst- och ägandeandelen).

Däremot: Om moderbolaget har mer än 90% av rösterna så blir det tillåtet med koncernbidrag mellan bolagen. Något man använder för att t.ex. täcka upp förluster i något av bolagen o.dyl.
Medlem
16
TAck så mycket för ditt svar!

Menar du då även att:
Om privatpersonen ger upp 3% av sina aktier och moderbolaget också 3% till en tredje privatperson, blir det ingen skillnad för moderbolaget?

Så här:
moderbolag: 67%
privatperson1: 27%
Privatperson2: 6%
Flitig skribent
589
2
Jag kanske var lite snabb där. Din revisor kan ha tänkt på utomståenderegeln.

De som äger/ska äga aktier, arbetar de i företaget?
Medlem
16
Japp båda är anställda i dotterbolaget
Flitig skribent
589
2
OK, det hade nämligen varit skillnad om de INTE varit anställda eller på annat sätt bidragit till företaget. När de är anställda gäller mitt första svar. Det vore trevligt om du kunde skriva ett svar i den här tråden när du pratat med din revisor, så att vi får reda på vad det är han menar skillnaden består i.
Vill du delta i diskussionen?

Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg och delta i diskussioner.