Fyra gånger så många jämfört med förra månaden – det är konkursläget för Lidingö i november. Därmed var det åtta företag som försattes i konkurs denna månad. På konkurslistan ser man sju aktiebolag och en enskilda firma.

Mängden nya företag på Lidingö under november har minskat jämfört med föregående månad. 43 nyetableringar har startat, vilket är 20 procent färre jämfört med månaden innan. Vi fick se 33 aktiebolag och nio enskilda firmor som registrerats i kommunen.

2 690 företag har startat sett till hela Stockholms län, vilket motsvarar 16 procent fler jämfört med föregående månad. Vad gäller konkurserna å sin sida är det 442 företag som gått i kvav, vilket innebär 11 procent fler jämfört med förra månaden.

2 004 företag har gått i kvav om man ser till riket, vilket innebär 21 procent fler jämfört med föregående månad. För nyetableringar är det 7 778 företag som startat, det är 17 procent fler jämfört med månaden innan.

Stöd vårt arbete

Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor

Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.

Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.