Det har ökat – mängden nya företag på Tjörn under september. 14 företag har inlett sin levnadsbana, vilket är 56 procent fler jämfört med månaden innan. Tolv aktiebolag och två enskilda firmor har startat verksamhet i kommunen.

Sett till Västra Götalands län har 1 238 företag dragit igång under september, vilket är 69 procent fler jämfört med förra månaden. Vad gäller konkurser är det 132 företag som drabbats, vilket är 6,5 procent fler i relation till månaden innan.

7 778 företag har startat verksamheten för hela landet, vilket motsvarar 63 procent fler jämfört med föregående månad. Sett till konkurserna å sin sida är det 1 287 företag som gått i konkurs, vilket innebär 18 procent fler jämfört med förra månaden.

Stöd vårt arbete

Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor

Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.

Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.