Fem företag gick i kvav i Borlänge under december, vilket är 67 procent fler i relation till förra månaden. Fem aktiebolag – i konkurs i kommunen.

I relation till förra månaden ser vi att mängden nyetableringar i Borlänge under december har ökat. Det är 24 nya företag som har startat, vilket är 9,1 procent fler i relation till förra månaden. Vi fick se 18 aktiebolag och sex enskilda firmor som registrerats i kommunen.

Om vi flyttar fokus till Dalarnas län och antalet nyetableringar där. Då ser vi 149 företag som startat under december, det är 11 procent färre i relation till månaden innan. Samtidigt konstaterar vi 32 företag som gått omkull, vilket betyder lika många i relation till månaden innan.

7 002 företag har satt igång verksamheten sett till riket, vilket motsvarar 6,1 procent färre jämfört med föregående månad. Beträffande konkurserna å sin sida är det 2 124 företag som gått i kvav, vilket innebär 6 procent fler jämfört med månaden innan.

Stöd vårt arbete

Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor

Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.

Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.