Det har minskat – mängden nyetableringar i Värnamo under november. 15 företag har öppnat verksamhet, vilket är 6,2 procent färre jämfört med månaden innan. Vi fick se tolv aktiebolag och två enskilda firmor som startats i kommunen.
Om vi flyttar fokus till Jönköpings län och mängden nya företag där. Då ser vi 214 företag som dragit igång under november, det är 5,3 procent färre i relation till föregående månad. Samtidigt konstaterar vi 42 företag som gått i kvav, vilket betyder lika många i relation till föregående månad.
2 004 företag har gått i konkurs om man ser till hela Sverige, vilket innebär 21 procent fler jämfört med föregående månad. Gällande nyetableringar är det 7 456 företag som startat verksamheten, det är 12 procent fler jämfört med månaden innan.
Bli Premium och hjälp oss försvara företagarnas villkor
Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska
myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.