Mängden nyetableringar i Tyresö under juni har minskat jämfört med månaden innan. 20 nya företag har dragit igång verksamheten, vilket är 23 procent färre i relation till förra månaden. Vi kan konstatera elva aktiebolag och sju enskilda firmor – nya i kommunen.
1 826 företag har startat beträffande Stockholms län, vilket motsvarar 7,8 procent fler i relation till föregående månad. För konkurserna å sin sida är det 478 företag som gått i konkurs, vilket innebär 7 procent färre jämfört med månaden innan.
2 013 företag har gått omkull om man ser till hela Sverige, vilket innebär 11 procent färre i relation till förra månaden. Sett till nyetableringar är det 5 171 företag som dragit igång, det är 1,8 procent fler i relation till föregående månad.
Bli Premium och hjälp oss försvara företagarnas villkor
Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska
myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.