10 procent fler jämfört med förra månaden – det är konkursläget för Borås i juni. Därmed var det elva företag som försattes i konkurs denna månad. Elva aktiebolag – i konkurs i kommunen.
Det är 17 procent färre företag för hela Västra Götalands län som försatts i konkurs, i relation till förra månaden. Vilket innebär 170 företag i juni. Motsvarande siffra vad gäller nyetableringar är 770. Så många nyetableringar i Västra Götalands län, vilket är 2 procent färre i relation till månaden innan.
För hela riket har 2 013 företag försatts i konkurs under juni, vilket är 11 procent färre jämfört med månaden innan. Samtidigt har 5 171 företag satt igång verksamheten – 1,8 procent fler i relation till föregående månad.
Bli Premium och hjälp oss försvara företagarnas villkor
Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska
myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.