Det har minskat – mängden nyetableringar i Lycksele under juni. Ett företag har öppnat verksamhet, vilket är 80 procent färre i relation till föregående månad. Vi kan konstatera ett aktiebolag – nya i kommunen.

I Lycksele gick ett företag i konkurs under juni. Detta innebär lika många jämfört med föregående månad.

Det är 50 procent färre företag sett till Västerbottens län som gått i konkurs, i relation till månaden innan. Vilket innebär 16 företag i juni. Motsvarande siffra sett till nya företag är 52. Så många nyetableringar i Västerbottens län, vilket är 47 procent färre i relation till föregående månad.

Beträffande hela riket har 3 813 företag dragit igång under juni, vilket är 26 procent färre i relation till föregående månad. Gällande företag försatta i konkurs är det 1 584 företag som drabbats, vilket är 21 procent färre jämfört med föregående månad.

Stöd vårt arbete

Bli medlem och hjälp oss försvara företagarnas villkor

Vi är en fri röst för företagare – utan presstöd eller särintressen. Med ditt stöd kan vi fortsätta granska myndigheter, dela kunskap och driva debatt i frågor som påverkar dig som företagare.
Tillsammans gör vi skillnad för landets värdeskapare.

Missa inga nyheter! Anmäl dig till ett förbaskat bra nyhetsbrev.